en.infoglobe.cz » Thailand – Nine One Coffee Farm

Thailand – Nine One Coffee Farm

Published: 28.3.2017
The climate in the mountains in the north of Thailand is very different to the south of the country. Mountains usually rise as high as 1500 meters. Temperatures can easily drop below 10 degrees Celsius in winter. That's why strawberries are grown here, for instance. The mountain climate is great for high-quality arabica coffee as well. About 50 kilometers from Chiang Mai town, there is a coffee plantation I went to visit. It was there where I finally realized how much work is behind one simple cup of coffee.

I vy můžete na farmu vyrazit, a dokonce zde nějakou dobu bydlet přímo v pralese, kde si můžete v naprostém klidu užívat zdejší přírodu. Nabízí tu totiž bydlení v krásných bungalovech. Jen musíte přijet ve správnou sezonu – ideální je listopad až začátek ledna. Pak už začíná sklizeň a na farmě mají plné ruce práce, takže by se vám nikdo nemohl věnovat.

kávová farma Nine One Coffee

Co vše tedy na farmě uvidíte? Po příjezdu do kavárny, kterou majitel farmy pan One postavil přímo na hlavní trase mezi městy Chiang Mai a Chiang Rai, ochutnáte skvělou kávu a následně se stařičkým terénním autem vydáte do hor. Asfalt po chvíli vystřídají betonové panely a pak i ty zmizí.

okolí   starý džíp, kterým se svezete podívat na kávovníky

Prudkým stoupáním vjedete do horské džungle – kávovníky odrůdy arabica se totiž dají pěstovat ve stínu stromů. I to je jeden z důvodů, proč se pan One rozhodl začít kávu pěstovat. „Mohl jsem tu vysázet jabloně, liči nebo ananasy. Jenže to bych musel nechat vykácet prales. Chci, aby tu dál rostly velké stromy, příroda je potřebuje. A s kávou je to možné,” řekl mi po cestě. Po chvíli zastavil a dodal: „Poslouchejte. Slyšíte ty ptáky? Vidíte motýly, co létají kolem? Kdybych se rozhodl les pokácet a používat tu umělá hnojiva a chemické postřiky, bylo by tu ticho. Mrtvé ticho.”

kávové třešně   kávové třešně

Na celé farmě roste asi sto tisíc kávovníků, každý z nich ale vyprodukuje jen malé množství červených kávových třešní, které je pak potřeba ručně sbírat. Dovedete si představit, kolik je to práce? Nine One navíc na rozdíl od běžných komerčních farem nepoužívá žádná chemická hnojiva ani postřiky.

na této farmě se nepoužívají žádné chemikálie a třešně se sbírají ručně

To, co známe jako kávu, jsou vlastně pražená semena kávovníku – v každé třešni najdete dvě. Na farmě ale můžete ochutnat i samotnou třešeň, dužina i slupka se totiž dají jíst.

Po krátké procházce džunglí popojedete k vodnímu mlýnu, kde kávu zpracovávají. Je potřeba odstranit nezralé třešně, oddělit slupky od kávových zrn, roztřídit zrna podle velikosti a následně je na slunci usušit. Část sklizně se suší přímo se slupkami a zrnka se pak oddělují a čistí až po usušení.

vodní mlýn

zpracovávání kávy   stroj, kde se káva zpracovává

Rádi vám tu také vysvětlí, jaký je rozdíl mezi jednotlivými odrůdami kávy, jejím zpracováním a hlavně co všechno má vliv na výslednou chuť. Pokud vás káva alespoň trochu zajímá – a věřím, že ji pijete téměř všichni – vyrazte. Nejen, že si rozšíříte obzory, ale zároveň strávíte den v nádherné přírodě a můžete výlet spojit s cestou do okolních hor.

káva je tu skvělá, ochutnejte

Text, foto a video: Matouš Vinš

Hudba: David SzesztayDiscussion at the article (0)


Related Articles

Thailand III: Ao Nang – Most Popular Place in Krabi Province - VIDEO
Published: 9.6.2015
Krabi province in south Thailand has been more and more popular. Ao Nang resort and Ko Phi Phi are its greatest attractions. They offer splendid sceneries around limestone cliffs, many great bars, restaurants, and nearby are beaches like Railay, Ko Poda, and Ko Hong which are among the most beautiful in all Thailand.

Thailand V: Bangkok – Busy Metropolis of Many Faces - VIDEO
Published: 23.6.2015
The capital of Thailand belongs to largest cities in southeast Asia as there live 8 million people. Cheap flight transportation makes it a natural place from where to start travels to the region including countries like Cambodia, Laos, Vietnam, or Malaysia. In my opinion, too bad than many travelers spend there a day or two and move on.

Thailand, Doi Ang Khang: A Trip to Ethnic Minorities Near the Border with Burma – VIDEO
Published: 21.3.2017
Ang Khang is an astonishingly beautiful area in the mountains slightly over three hours of ride from Chiang Mai. Thousands upon thousands of visitors from Thailand travel here. We didn't meet any foreign tourists during the whole day. Villages where ethnic minorities live, a botanic garden, tea plantation, and amazing vistas are all worth the long journey.

Thailand: Ayutthaya – The City of Palaces and Temples – VIDEO
Published: 1.5.2018
80 kilometers north of Bangkok there is Ayutthaya, former capital of the Siam empire, today's Thailand. Many historic temples and palaces make it one of the most popular tourist destinations in the area. We take a peak at it today.

Thailand IV: Krabi – A Short Stop on the Way to Beaches - VIDEO
Published: 16.6.2015
When I was arriving at the center of Krabi province I didn’t expect much. Guidebooks don’t mention it at all and it is rather an obligatory stop for many travelers while transporting to local islands or to nearby Ao Nang resort.

Thailand VII: Chiang Mai – City with the Taste of Coffee - VIDEO
Published: 7.7.2015
Countless shrines, dozens narrow streets with beautiful old houses, luxurious hotels, museums, omnipresent food aromas, and the best coffee in Thailand. You will fall in love with Chiang Mai instantly. There are kind people, international atmosphere, and it is really clean in there.

Thailand, Loy Krathong and Yi Peng – The Best Experience of Lifetime – VIDEO
Published: 1.12.2015
When you say Chiang Mai people mostly think of Chinese lanterns, hundreds of them flying towards the full moon. I spend the better part of winter in this north Thai town. When I planned my journey there I didn’t hope for making it to see the festival. Eventually I made it. And it was the best experience of my life.

Thailand, Thaton: Forgotten Town in the Shadow of Beautiful Mountains – VIDEO
Published: 14.3.2017
In the very north of Thailand, there is the town of Thaton laying on the River Kok. The river flows here from Burma. It flows at the edge of Doi Pha Hom Pok National Pakr. Then, between the mountains it runs to Chiang Rai, and then to the borderline with Laos where it flows into the Mekong. If you are one for some adventure, take a small boat from Chiang Rai to Thaton. The journey is great. It is an adventure which can continue in Doi Pha Hom Pok National Park.

Thailand: Doi Pha Hom Pok National Park – VIDEO
Published: 7.3.2017
When talking about Thailand many think of beaches with snow white sand and never ending party in Bangkok. Only handful visit the north of the country and if they usually don't go anywhere beyond the towns of Chiang Mai, and Chiang Rai. The entire north of the country has beautiful mountain ranges, wild nature, beautiful native villages, and best conditions for making a trip by bike. So let visit the northernmost national park in Thailand today - Doi Pha Hom Pok.


Related Photogallery

Thailand - From Big City to Deserted Beach
The Kingdom of Thailand or simply Thailand is to be found in southeast Asia. It neighbors with Ca...


Related Videos

Thailand: Doi Ithanon
Should you intend to visit the north of Thailand, be sure to visit Doi Inthanon national park. Th...

Thailand: Nine One Coffee Farm
The mountains in the north of Thailand are ideal for the growth of coffee. Our video today takes ...

Thailand: Doi Ang Khang – On the Myanmar Border
Right by the border with Myanmar, there is beautiful region of Ang Khang. You would hardly find a...

Thailand: Thathon – City in the Shade of Amazing Mountains
Thaton town is sitauted in the very north of Thailand. At first, it doesn't look anything interes...

 
Thailand VII: Chiang Mai: Metropolis with Taste of Coffee
Chiang Mai is about 700 kilometers north from Bangkok. The former is a natural center of north Th...

 
Thailand VI: Chinese Town in Bangkok
Grilled meat aroma is everywhere as well as the aroma of seafood, noodles, and all varieties of r...

Thailand V: Bangkok - Busy City of Many Faces
Bangkok is the capital of Thailand is one of the largest cities in southeast Asia. It functions a...

Thailand IV: Krabi - Short Stop on the Way to the Beach
Hotel_Pod_Vezi+KrabiTravel guides almost don’t talk about the Krabi Province . Many travelers onl...

 
Thailand III.: Ao Nang – Most Popular Place in Krabi
The summer resort of Ao Nang and also Ko Phi Phi are the most popular areas of Krabi province. T...

 
Thailand II: Ko Lanta
Ko Lanta island is an ideal place for a peaceful vacation in south Thailand. Sure you would be t...

 
Thailand I: Tropical Country with a Smile
The Kingdom of Thailand or simply Thailand is set on Farther India  peninsula and pa...

Place

Czech republic

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partners:

We were awarded the certificate even thanks to you!

Dôveryhodná firma 2017

 

Guide:

Important Information:

Information and warnings on travelling abroad is to be found HERE.

Mobile application:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Today:wednesday 20. 6. 2018
Holiday:Květa
Today:
wednesday 20.6.
27 °C