en.infoglobe.cz » France, Biarritz – Great Swimming in the Bay of Biscay

France, Biarritz – Great Swimming in the Bay of Biscay

Published: 7.7.2017
On this day, we take a look almost to Spain for we visit Biarritz, a seaside resort situated near the borders with Spain in the Bay of Biscai. This legendary and quiant resort used to be a small fishing village. In the 19th century, this area became sought after by French higher classes. Empress Eugenia, the wife of Napoleon III, ordered to build a grandiose palace here. Now it is a hotel with a Michelin-grade restaurant.

Grande Plage is city's main beach. In summer, it is entirely covered by sunbeds and colorful parasols. Especially, the beach is beloved by surfers who can rely on daily updated water safety status. Quai de la Plage, a promenade perfect for slow walks while enjoing the sea, runs along the beach. There is a lighthouse not far away. It was constructed on Cape Hainsart in 1834. If can climb its 248 stairs than you can enjoy the vista up from its observation platform. 

Grande Plage   Grande Plage

Around the beach, there are opulent hotels Hôtel du Palais is a great example. It was built on the order of Empress Eugenia. The hotel is now a national landmark. It is a prime example of Second Empire architecture. Visitors are taken exceptional care of. They are served only the best of Bask couisine.

Hôtel du Palais

Plage du Miramar is situated north of Grande Plage. The vista is similarly stunning. However, the beach has a more closed-in feel. Waters are wilder, swimming is at one's risk and surfing strictly forbidden. People usually visit the beach in summer and they usually stay for some sunbathing or perhaps dip their feet in the water.

Visiting Biarritz with children doesn't mean a having a hard time to find a place to be with them. There are beaches suitable for a whole family. For instance, close to Port Vieux (starého přístavu) je malá pláž s klidným mořem, takže je ideální i pro méně zdatné plavce. Plage de Milady je další skvělou pláží, pokud se chcete jít koupat s dětmi. Je zde dokonce i dětské hřiště.

Plage Miramar

Dalším místem, které nás zajímá, je elegantní budova postavená v 17. století, najdete ji na Rue Mazagran. Na první pohled ničím nevyniká a zapadá do okolní historické zástavby. Jmenuje se Miremont Salon de Thé, tedy více méně něco mezi restaurací a čajovnou, ale ne takovou, na kterou můžete narazit u nás. Najíte se zde opravdu prvotřídně a za pozornost stojí zejména místní éclairy, tradiční francouzské cukrovinky. Salon de Té měla v oblibě také evropská šlechta 19. století. Obzvláště první patro, které je laděné do růžova, muselo být mezi evropskými šlechtičnami oblíbeným místem. I šlechticové sem rádi zavítali, například anglický král Eduard VII. zbožňoval místní dezerty. Z podniku se naskýtá také skvělý výhled na Grand Plage a rovněž Hôtel du Palais.

Miremont Salon de Thé   maják

GPS: (Grande Plage) 43°29'03.6"N 1°33'33.6"W

Text: Maxim Kucer

Photos: Wikipedia.org: Robert Chamoso G, ulayiti, M-le-mot-dit, Daniel Villafruela, Daniel Villafruela (2), PinpinDiscussion at the article (0)


Related Articles

France, Departement Somme – Amiens II
Published: 15.9.2021
On this day, we visit the heart of Deparament Amiens for the last time.


Related Photogallery

France, Nancy – Pearl of Lorraine
The following pictures will take you to the French city of Nancy, which offers beautiful Art Nouv...

France – Fragments of This Beautiful Country
France (the French Republic), a country mostly located in western Europe. The official language i...

France, Paris: The City of Inspiration
Anyway you go in French metropolis you see history personified in fabulous architecture. Butiques...

Place

Czech republic

Partners:

We were awarded the certificate even thanks to you!

Dôveryhodná firma 2017

 

Guide:

Important Information:

Information and warnings on travelling abroad is to be found HERE.

Mobile application:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Today:wednesday 22. 9. 2021
Holiday:
Today:
wednesday 22.9.
15 °C
Tomorrow:
thursday 23.9.
18 °C

TIP: INFOGLOBE app is available for your device, download HERE.

X

TIP: INFOGLOBE app is available for your device, download HERE.

X